Vyberte stránku

Jako každý rok, i letos měli malí i velcí programátoři možnost navštívit na  konci července Scratch konferenci, která se uskutečnila na univerzitě v Massachusetts.

Letošní ročník nesl téma Budoucí generace a opět potvrdil, že svět Scratche není jen o programování. Je především o vytváření komunity a přátelství po celém světě, díky kterým si děti navzájem pomáhají a sdílí své animace nebo videa. 

Konferenci odstartoval samotný zakladatel Scratche, Mitch Resnick, který představil video vytvořené autistickým chlapcem. Pojednávalo o rozdílech, které panují mezi námi a vytvářejí tak ve světě diverzitu. Proto nesmíme přehlížet důležitost učit se jeden od druhého.

Účastníci mohli navštívit celou řadu workshopů. Jeden z nich byl zaměřen na novou verzi Scratche 3.0. – na českém trhu se objeví v lednu 2019 a my se na ni už teď těšíme! Děti měly dále možnost vyzkoušet si využití jazyka pro práci s Microbitem. Jedná se o malý programovatelný počítač, navržený tak, aby učení i výuka byla snadná a zábavná.

 

O své zkušenosti se kromě samotných přednášejících podělila i celá řada učitelů. Mezi ně patří například profesorka historie, která ve spolupráci s profesorem informatiky zrealizovala projekt, kde měly děti za úkol naprogramovat ve Scratchi hru. Hra měla odrážet konkrétní probíranou látku z hodin dějepisu. Tato aktivita sklidila velký úspěch.

Tento příklad je skvělou ukázkou toho, jak Scratch dokáže podporovat kreativitu, analytické myšlení, programování, historii, a to vše v rámci jednoho projektu.